Kao jedan deo svojih brojnih aktivnosti, AMSS Centar za motorna vozila u okviru Sektora za stručno usavršavanje, razvoj i bezbednost saobraćaja sve intenzivnije organizuje i sprovodi različite tipove obuka za vožnju. Mi smo ovoga puta „ispratili” Obuku za upravljanje terenskim vozilima u različitim uslovima, koju su na poligonu u Beranovcu prošli zaposleni Elektromreža Srbije. Ovaj tip obuke namenjen je fizičkim licima, kao i predstavnicima pravnih lica – vozačima preduzeća, koji imaju potrebu da ovladaju veštinama vožnje na teško prohodnim i nepristupačnim terenima. Sprovodi se u grupama od šest do devet polaznika i obuhvata praktičan deo u trajanju od 60 minuta, kojem prethodi teorijski deo (60 min.) u okviru kojeg se predstavlja koncept i sadržaj obuke, kao i prepreke i situacije s kojima će se polaznici obuke susretati na poligonu. Teorijski deo obuke obrađuje i tehničko-eksploatacione karakteristike marke i tipa vozila koje će se koristiti u obuci, kao i opremu i uređaje na vozilu koji omogućavaju povećanje prohodnosti vozila u vanputnim uslovima eksploatacije.
Kako izgleda praktični deo obuke, uverili smo se na licu mesta, na specijalno uređenom poligonu ogromne površine, opremljenom preprekama koje simuliraju teške uslove vanputnog kretanja. Koliko je ozbiljan ovaj poligon, govori činjenica da poseduje čak 24 prepreke, uključujući i delove koji podrazumevaju vožnju kroz visoko rastinje i meku podlogu, odnosno blato, gde mogu proći samo prava terenska vozila opremljena redukcijom prenosa i diferencijalima sa zaključavanjem.
Iako su pojedine situacije delovale takoreći bezizlazno, „land rover defenderi” Elektromreža Srbije, pod budnim okom instruktora AMSS CMV-a, prolazili su definisane zadatke na poligonu u bezbednim uslovima. Sve vreme instruktori sa polaznicima analizirali su konkretne situacije i reakcije vozača, dajući im smernice i ukazujući na aspekte koje treba unaprediti ili korigovati.
Mi smo ovoga puta „fokus” ove reportaže usmerili na događanja na terenskom poligonu koji je po svojim karakteristikama zaista jedinstven u čitavom regionu. Inače, trening upravljanja terenskim vozilima u različitim uslovima, pored vožnje na terenskom poligonu, sadrži i deo obuke koji se odnosi na kretanje hodom nazad na pravcu i kroz čunjeve, savladavanje gabaritnih ograničenja, naglo kočenje i utvrđivanje dužine zaustavnog puta, naglu promenu kolovozne trake i vraćanje u svoju kolovoznu traku, kretanje kroz poligonski element u obliku dvostrukog broja 8, hodom unapred i unazad, kao i savladavanje poligonskog elementa u obliku lastinog repa.
Za kraj, treba dodati da su polaznici po završetku ove obuke uvideli to da mogućnosti terenskih vozila i njihova prohodnost zavise podjednako od tehničkih karakteristika vozila, ali i sposobnosti i znanja vozača. A po završetku vožnji, AMSS CMV je polaznicima izdao Sertifikat o pohađanju obuke kojim se dokazuje da su u punom obimu i sadržaju pohađali obuku.
Naš urednik između novog i starog Land Rover Defendera, koji su deo voznog parka EMS
U okviru obuke na terenskom poligonu, pojašnjena je i pravilna upotreba vitla, koji se koristi u situacijama kada se vozilo zatekne u nezavidnoj situaciji da je zaglavljeno i ne može da se izvuče bez specijalnog „alata”. Vitlo zapravo predstavlja čeličnu žicu sa „kukom”, namotanu oko osovine koju pokreće elektromotor i montirano je na prednji kraj vozila.
Kada točkovi pokretani pogonskim agregatom ne mogu da ostvare neophodnu trakciju za pokretanje vozila, neophodno je vitlo zakačiti na neku čvrstu i dovoljno izdržljivu prepreku. Najčešće je to drvo. Kada se vitlo fiksira za neku prepreku, džojstikom se aktivira elektromotor koji namotava sajlu koja vuče automobil. U ovakvim situacijama je izuzetno važno biti na oprezu i ispoštovati bezbednosnu proceduru, jer uvek može da se desi da se sajla otkači ili da se prekine. Zbog toga je neophodno da na udaljenosti u prečniku razvučene sajle ne bude nikoga, jer čelična sajla može prilikom pucanja da izazove teške povrede opasne po život.
Pored obuke za terensku vožnju u različitim uslovima, AMSS CMV organizuje i druge tipove obuka. Takve su – obuka za bezbednu vožnju, namenjena svim kategorijama vozača koji žele da unaprede sopstvene veštine upravljanja vozilom i steknu nova znanja kako bi bili bezbedniji učesnici u saobraćaju, kao i obuka za tzv. eko-vožnju, koja obuhvata elemente vožnje kojima se utiče na: smanjenje potrošnje goriva i troškova održavanja vozila.